Daň z motorových vozidiel 2026: sadzby, výpočet a preddavky do 30. septembra
Daň z motorových vozidiel má dva termíny, ktoré si firmy pletú: priznanie sa podáva až po skončení roka, ale preddavky sa platia počas roka — a najbližší pripadá na 30. septembra 2026. Týka sa to každého, kto má predpokladanú daň nad 700 €. Zároveň platí zmena z roku 2025, na ktorú mnohí ešte nezareagovali: sadzby sa podľa veku vozidla už neznižujú, ale zvyšujú. Staršie auto v majetku firmy je dnes drahšie než nové.
Kto daň platí
Daňovníkom je spravidla držiteľ vozidla zapísaný v osvedčení o evidencii, ak sa vozidlo používa na podnikanie. Predmetom dane je vozidlo evidované v SR, ktoré sa počas zdaňovacieho obdobia použilo na podnikanie čo i len jeden deň — a to aj vtedy, keď nie je zaradené v obchodnom majetku, ak si k nemu firma uplatnila daňové výdavky.
Dve situácie, ktoré prekvapujú:
- Súkromné auto zamestnanca. Ak zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za jazdy súkromným vozidlom, daňovníkom sa stáva zamestnávateľ.
- Auto na živnosť aj v s.r.o. Rozhodnutie, či auto kúpiť na firmu alebo na seba, má aj tento rozmer — porovnanie nájdete v článku auto na firmu alebo na živnosť.
Ročné sadzby pre osobné vozidlá
Základom dane je pri kategóriách L a M1 zdvihový objem valcov motora v cm³. Ročné sadzby sú v prílohe zákona č. 361/2014 Z. z.:
| Zdvihový objem | Ročná sadzba |
|---|---|
| do 150 cm³ | 50,00 € |
| nad 150 do 900 cm³ | 62,00 € |
| nad 900 do 1 200 cm³ | 80,00 € |
| nad 1 200 do 1 500 cm³ | 115,00 € |
| nad 1 500 do 2 000 cm³ | 148,00 € |
| nad 2 000 do 3 000 cm³ | 180,00 € |
| nad 3 000 cm³ | 218,00 € |
Pri úžitkových vozidlách a autobusoch (M2, M3, N1–N3) je základom dane najväčšia prípustná celková hmotnosť a počet náprav, pri prívesoch hmotnosť samotného prívesu.
Vek vozidla sadzbu zvyšuje, nie znižuje
Do roku 2024 mali nové autá zľavu. Od zdaňovacieho obdobia 2025 platí opačná logika: základná sadzba platí prvých 36 mesiacov od prvej evidencie a potom sa v ďalších 36-mesačných intervaloch postupne zvyšuje.
| Mesiace od prvej evidencie | Úprava ročnej sadzby |
|---|---|
| 1 – 36 | základná sadzba |
| 37 – 72 | +10 % |
| 73 – 108 | +20 % |
| 109 – 144 | +30 % |
| 145 – 180 | +40 % |
| nad 180 | +50 % |
Ekologické vozidlá idú proti prúdu: hybridy, CNG/LNG a vodíkové vozidlá kategórií L, M1 a N1 majú sadzbu zníženú o 50 %, a elektromobily kategórií L, M1 a N1 majú ročnú sadzbu nula — daňové priznanie však podávajú tiež.
Príklad: vozový park malej s.r.o.
Firma používa na podnikanie tri autá:
| Vozidlo | Objem | Prvá evidencia | Výpočet | Daň za 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Škoda Octavia | 1 498 cm³ | 3/2022 | 115 € × 1,10 | 126,50 € |
| Škoda Superb | 1 968 cm³ | 9/2016 | 148 € × 1,30 | 192,40 € |
| Toyota (hybrid) | 1 987 cm³ | 1/2024 | 148 € × 0,50 | 74,00 € |
| Spolu | 392,90 € |
Dva postrehy z tohto výpočtu. Po prvé, desaťročný Superb s podobným motorom stojí firmu na dani o 118 € viac než hybrid, ktorý je dvakrát mladší. Po druhé, celková daň 392,90 € je pod hranicou 700 €, takže táto firma žiadne preddavky neplatí — daň zaplatí jednorazovo pri podaní priznania.
Preddavky: hranice 700 € a 8 300 €
Preddavky sa odvíjajú od predpokladanej dane — súčtu ročných sadzieb za všetky vozidlá k 1. januáru:
| Predpokladaná daň | Preddavky |
|---|---|
| do 700 € | žiadne — daň sa zaplatí až s priznaním |
| 700 – 8 300 € | štvrťročné, vždy 1/4 predpokladanej dane |
| nad 8 300 € | mesačné, vždy 1/12 predpokladanej dane |
Za zdaňovacie obdobie 2026 sú štvrťročné preddavky splatné do konca druhého, tretieho a štvrtého kalendárneho štvrťroka — najbližší teda do 30. septembra 2026. Mesačné preddavky sa platia do konca každého mesiaca od štvrtého do dvanásteho.
Príklad: dopravná firma s predpokladanou daňou 2 400 € platí štvrťročné preddavky po 600 € — jeden z nich do 30. 9. 2026. Ostatné septembrové termíny nájdete v daňovom kalendári september 2026.
Priznanie a novinka pri odpočte DPH
Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel za rok 2026 sa podáva do 31. januára 2027 — keďže tento deň pripadá na nedeľu, lehota sa posúva na pondelok 1. februára 2027. V tom istom termíne je daň splatná a zaplatené preddavky sa započítajú.
S firemnými autami súvisí aj zmena v DPH účinná od 1. januára 2026: pri osobných motorových vozidlách kategórií M1, L1e a L3e používaných aj na súkromné účely si platiteľ môže odpočítať daň paušálne v rozsahu 50 % (opatrenie platí do 30. júna 2028). Kto chce plný odpočet, musí viesť podrobnú elektronickú evidenciu jázd — VIN, stav tachometra, dátum, miesto a účel cesty. Zároveň skončila možnosť odpočtu DPH z pohonných látok paušálom do 80 %. Výnimku majú vozidlá používané výlučne na taxislužbu, prenájom, autoškoly a predvádzacie či náhradné vozidlá.
Často kladené otázky
Kedy sa platia preddavky na daň z motorových vozidiel v roku 2026? Ak predpokladaná daň presiahne 700 €, platia sa štvrťročne do konca druhého, tretieho a štvrtého štvrťroka — najbližší termín je 30. september 2026. Nad 8 300 € sa platia mesačne.
Ako sa počíta daň pri staršom aute? Od základnej sadzby podľa objemu motora sa postupuje podľa veku vozidla: prvých 36 mesiacov základná sadzba, potom +10 %, +20 %, +30 %, +40 % a nad 180 mesiacov +50 %.
Platí sa daň z elektromobilu? Ročná sadzba pre elektromobily kategórií L, M1 a N1 je nula, daňové priznanie sa však podáva. Hybridy, CNG/LNG a vodík majú sadzbu zníženú o 50 %.
Dokedy sa podáva priznanie za rok 2026? Do 31. januára 2027; keďže ide o nedeľu, lehota sa posúva na 1. februára 2027. V ten deň je daň aj splatná.
Vozový park ustrážime za vás
Pri jednom aute je daň jednoduchá, pri desiatich sa z nej stáva evidencia dátumov prvej evidencie, zmien držiteľa a preddavkov. V rámci vedenia účtovníctva prepočítame predpokladanú daň, nastavíme preddavky a podáme priznanie — vrátane novej evidencie jázd, ktorú si od roku 2026 vyžaduje plný odpočet DPH pri firemných autách.