Koľko ostane živnostníkovi po daniach a odvodoch v roku 2026
Koľko z fakturovaného príjmu vám ako živnostníkovi reálne ostane? Krátka odpoveď pre rok 2026: pri nižších príjmoch prekvapivo veľa — z 30 000 € príjmu vám po daniach a odvodoch ostane okolo 24 760 € a celkové zaťaženie je len asi 17,5 %. Dôvod je kombinácia troch nástrojov: paušálne výdavky 60 %, nezdaniteľná časť základu dane 5 966,73 € a 15 % sadzba dane. Najväčšou položkou pre SZČO totiž nie je daň, ale odvody — a tie sa v roku 2026 výrazne zvýšili. Tu je celý prepočet krok po kroku.
Z čoho sa skladá zaťaženie živnostníka
Živnostník (SZČO) platí z podnikania tri veci:
- Odvody do Sociálnej poisťovne — minimálne 303,11 €/mes. v roku 2026,
- Preddavky na zdravotné poistenie — minimálne 121,92 €/mes.,
- Daň z príjmov fyzických osôb — 15 %, ak zdaniteľné príjmy z podnikania nepresiahnu 100 000 € (inak progresívne sadzby 19 % a 25 %).
Spolu sú minimálne odvody 425,03 €/mes., teda 5 100,36 € ročne — a práve to je pri bežných príjmoch najväčšia položka. Daň býva vďaka odpočtom nižšia, ako ľudia čakajú. Novinka roku 2026 navyše hrá v prospech živnosti: SZČO sú od 1. 1. 2026 oslobodené od transakčnej dane, ktorú s.r.o. platia ďalej.
Ako sa počíta daň: paušál a nezdaniteľná časť
Väčšina živnostníkov si uplatňuje paušálne výdavky — 60 % z príjmov, najviac 20 000 € ročne, a navyše si k nim pripočíta reálne zaplatené odvody. Základ dane sa tak počíta takto:
Základ dane = príjmy − paušál (60 %) − zaplatené poistné
Od základu dane si potom odpočítate nezdaniteľnú časť na daňovníka, ktorá je pre rok 2026 vo výške 5 966,73 € (pri nižších príjmoch v plnej výške; pri vyššom základe sa kráti). Až zvyšok zdaníte 15 %. Ako presne funguje odpočet, sme rozobrali v článku o nezdaniteľných častiach základu dane.
Príklad 1: príjem 30 000 € za rok
Vezmime živnostníka s ročným príjmom 30 000 €, ktorý si uplatňuje paušál a platí minimálne odvody:
| Položka | Suma |
|---|---|
| Príjmy | 30 000,00 € |
| − Paušálne výdavky (60 %) | −18 000,00 € |
| − Zaplatené odvody (12 × 425,03 €) | −5 100,36 € |
| = Základ dane | 6 899,64 € |
| − Nezdaniteľná časť na daňovníka | −5 966,73 € |
| = Zdaniteľný základ | 932,91 € |
| Daň z príjmov (15 %) | 139,94 € |
Čo ostane: 30 000 − 5 100,36 (odvody) − 139,94 (daň) = 24 759,70 € ročne, teda približne 2 063 € mesačne. Celkové zaťaženie je len 17,5 % — a z toho drvivú väčšinu tvoria odvody, nie daň.
Prečo platí len minimálne odvody? Vymeriavací základ sa počíta ako (príjmy − paušál) ÷ 1,486 ÷ 12 = (30 000 − 18 000) ÷ 1,486 ÷ 12 ≈ 672,89 €. To je pod minimálnym vymeriavacím základom pre sociálne (914,40 €) aj zdravotné poistenie, preto sa uplatní minimum. Presnú sumu si overíte v kalkulačke odvodov SZČO.
Príklad 2: príjem 50 000 € za rok
Pri vyšších príjmoch sa obraz mení — paušál narazí na strop 20 000 € a odvody vyskočia nad minimum:
| Položka | Suma (približne) |
|---|---|
| Príjmy | 50 000 € |
| − Paušálne výdavky (60 %, strop) | −20 000 € |
| − Zaplatené odvody (nad minimum) | ≈ −9 920 € |
| = Základ dane | ≈ 20 080 € |
| − Nezdaniteľná časť | −5 966,73 € |
| = Zdaniteľný základ | ≈ 14 110 € |
| Daň (15 %) | ≈ 2 120 € |
Čo ostane: približne 37 960 € ročne (~3 165 €/mes.), celkové zaťaženie stúpne na zhruba 24 %. Vidno dve veci: paušál sa „vyčerpá” už pri príjme okolo 33 333 € a od tej hranice ďalej nerastie, a odvody sa počítajú z reálneho vymeriavacieho základu, takže rastú s príjmom. Presné sumy vždy vychádzajú z podaného daňového priznania — tieto čísla sú ilustračné.
Príklad 3: začínajúci živnostník s príjmom 12 000 €
Pri nízkych príjmoch vstupuje do hry ešte jedna úľava — v prvom roku podnikania SZČO neplatí odvody do Sociálnej poisťovne (povinné sociálne poistenie vzniká až po prvom prepočte k 1. júlu nasledujúceho roka). Platí len zdravotné preddavky, minimálne 121,92 €/mes.
| Položka | Suma |
|---|---|
| Príjmy | 12 000,00 € |
| − Paušálne výdavky (60 %) | −7 200,00 € |
| − Zaplatené zdravotné odvody (12 × 121,92 €) | −1 463,04 € |
| = Základ dane | 3 336,96 € |
| − Nezdaniteľná časť na daňovníka | −5 966,73 € |
| = Zdaniteľný základ | 0 € |
| Daň z príjmov | 0 € |
Základ dane je nižší ako nezdaniteľná časť, takže daň je nulová. Živnostníkovi z 12 000 € príjmu ostane po zaplatení zdravotných preddavkov okolo 10 537 € ročne. Po prvom prepočte k 1. júlu ďalšieho roka mu však už môžu vzniknúť sociálne odvody — pri príjme nad 9 144 € minimálne 303,11 €/mes., pri príjme od 2 876,90 € do 9 144 € len mikroodvod 131,34 €/mes.
Porovnanie: koľko ostane pri rôznych príjmoch
| Ročný príjem | Odvody (rok) | Daň (rok) | Čo ostane | Zaťaženie |
|---|---|---|---|---|
| 12 000 € | ≈ 1 463 € | 0 € | ≈ 10 537 € | ≈ 12 % |
| 30 000 € | 5 100 € | 140 € | ≈ 24 760 € | ≈ 17,5 % |
| 50 000 € | ≈ 9 920 € | ≈ 2 120 € | ≈ 37 960 € | ≈ 24 % |
Z tabuľky vidno progresiu zaťaženia: čím vyšší príjem, tým väčší podiel ukroja odvody a daň. Pri nízkych príjmoch dominuje efekt nezdaniteľnej časti (daň je nulová alebo symbolická), pri stredných príjmoch tvoria hlavnú položku odvody a pri vyšších sa začína prejavovať aj samotná daň, keď paušál narazí na strop.
Prečo sú odvody väčšia položka ako daň
Pre živnostníka je kľúčové pochopiť, že odvody nie sú daň a počítajú sa inak. Daň sa odvíja od základu dane po odpočtoch, ktoré ju vedia stlačiť takmer na nulu. Odvody sa naopak počítajú z vymeriavacieho základu a majú minimálnu úroveň, pod ktorú nejde ísť, aj keby ste zarobili málo:
- sociálne poistenie: 33,15 % z vymeriavacieho základu, minimálne 303,11 €/mes.,
- zdravotné poistenie: 16 % z vymeriavacieho základu (v roku 2026 zvýšené z 15 %; znížená sadzba pre osoby so zdravotným postihnutím), preddavok minimálne 121,92 €/mes.
Zdravotné preddavky sa navyše raz ročne zúčtujú v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia — ak ste zarobili viac, môže vzniknúť nedoplatok, ak menej, preplatok. Práve preto minimálne odvody 425,03 €/mes. predstavujú pre bežného živnostníka najväčšiu fixnú položku a pri nižších príjmoch aj väčšiu záťaž než samotná daň.
Kedy sa oplatí prejsť na s.r.o.
Z prepočtov vyplýva jednoduché pravidlo: pri nižších príjmoch je živnosť veľmi efektívna — paušál a nezdaniteľná časť stlačia daň na minimum a platíte prakticky len odvody. Pri vyšších a najmä stabilných ziskoch začína byť zaujímavá s.r.o., kde sa zisk zdaňuje 10 % (do 100 000 € obratu) a vypláca cez dividendy so 7 % daňou, no pribúdajú náklady na účtovníctvo a od 17. 8. 2026 aj drahšie založenie s.r.o.. Kde je pre vás hranica, rozoberá porovnanie s.r.o. alebo živnosť.
Často kladené otázky
Koľko odvodov platí živnostník v roku 2026? Minimálne 425,03 € mesačne (303,11 € do Sociálnej poisťovne + 121,92 € na zdravotné). Pri vyšších príjmoch sa počítajú z vymeriavacieho základu a rastú.
Akú daň platí živnostník? 15 % zo základu dane, ak zdaniteľné príjmy z podnikania nepresiahnu 100 000 € ročne; nad túto hranicu platia progresívne sadzby 19 % a 25 %.
Prečo je celkové zaťaženie pri 30 000 € len okolo 17 %? Pretože paušál (60 %) a nezdaniteľná časť (5 966,73 €) výrazne znížia základ dane, takže daň je nízka a najväčšou položkou ostávajú odvody.
Spočítame to za vás
Optimálne uplatnenie paušálu, odvodov aj nezdaniteľnej časti robí v čistom príjme rozdiel stoviek eur ročne. V rámci vedenia účtovníctva prepočítame vašu daň aj odvody, ustrážime preddavky a poradíme, kedy sa oplatí prejsť na s.r.o.